Silmarillion

Postavy

Melian


    Melian je jednou z Maiar. Když Eldar putovali do Amanu, potkala Elu Thingola, zamilovala se do něj a vládla s ním království Doriathu. Byla jediná z Ainur, o které je oficiálně známo, že měla děti (měla je také Ungoliant, ale pouze pokud ji pokládáme za jednu z Ainur, a v raných verzich i Manwë, ale později to bylo utajeno).

Když Thingol (nebo také Elwë) potkal Melian, ztratil pojetí o čase a zapomněl na svou cestu do Valinoru. Jeho následovníci ho usilovně hledali, ale nenalezli, a tak zůstali ve Středozemi, zatímco ostatní odpluli do Valinoru. Melian a Thingol pak v Beleriandu založili říši Doriath. Měli spolu dceru Lúthien, která si vzala člověka Berena a skrze jejich děti se dostala krev Melian do elfů a lidí.

    Melian ochránila Doriath vytvořením Melianina pásu, který znemožňoval každému, kdo je méně mocný než Melian, vstoupit do říše. Přesto předpověděla, že pásem projde někdo, jehož osud bude velmi mocný. Když tento člověk, Beren, podle předpovědi přišel, poradila Thingolovi, aby ho nevysílal pro Silmaril, on ji však neposlechl, což nakonec přivodilo zkázu Doriathu a způsobilo smrt Thingola. Je to jeden z příkladů, kdy se ukázalo, že je mocnější a moudřejší než její manžel.

    Po Thingolově smrti nechala své tělo „zemřít“ a odešla ze Středozemě do Valinoru, kde truchlila pro svého manžela ztraceného v síních Mandosu a svou dceru, jež sdílela s Berenem neznámý osud lidské smrti.
 
diky za tvůj čas