Silmarillion

Elfové

Taurwaith(lesní elfové)

LESNÍ ELFOVÉ (TAURWAITH)

    Ve většině zalesněných krajů Středozemě na východ od Mlžných hor, jež nebyly úplně pohlceny Morgothovým a Sauronovým zlem, žil ostatek elfů, kteří při Velké pouti z různých důvodů odpadli a zvolili si za svou zem tehdy ještě rozsáhlé hvozdy Středozemě. Někteří zůstali ve Velkém zeleném hvozdu, jiní překročili Anduinu a usadili se v lesích v jižním Gondoru nebo v Eriadoru. V lesích se vyznali výborně a oči jim jako všem elfům zářily hvězdným svitem. Nebyli mocní jako jejich příbuzní, vznešení Eldar, byli však větší než lidé a všechna ostatní plemena, jež následovala. Během věků, následujících po východu Měsíce a Slunce se mnoho mírumilovných lesních elfů z Východu zatoulalo na Západ. Žili stejně jako Avari v kmenech, nestavěli města a neměli krále.

    V letech následujících po Prvním slunečním věku se počty i země noldorských a sindarských elfů zmenšily, a aby svá království rozhojnili, brali si tito Vznešení elfové za poddané lesní elfy. Tak se lesní elfové naučili mnohému z jazyka a kultury Vznešených elfů a získali mnoho dovedností, jež pocházeli ze Zemí neumírajících. Pod těmito pány lesní elfové nějaký čas sílili a bohatli. Největší moc a krásu bylo možno najít u lesních elfů, jimž ve Zlatém lese Lothlórienu vládli Celeborn a Galadriel. Celeborn, příbuzný Thingolův, byl totiž počítán k největším sindarským pánům, a Galadriel byla dcerou Velekrále Noldor, jenž zůstal v Amanu. Moc Celeborna a Galadriel nad Zlatým lesem odrážela zlé moci a lesním elfům se dobře dařilo přes všechny těžkosti Třetího věku, ačkoli byli třikrát napadeni. Tito elfové byli Galadhrim, "Stromový lid", a světlo a sláva Zlatého lesa zašly, teprve když královna Galadriel nakonec odplula do Zemí neumírajících.

    V elfských písemnostech se rovněž uvádí, že ve Velkém zeleném hvozdu (jenž byl později nazýván Temný hvozd) bylo ve Druhém, Třetím a Čtvrtém slunečním věku lesní království sindarského pána Thranduila. Skryté město Thranduilových lesních elfů bylo krásné a kouzelné, neboť bylo zmenšeným obrazem prastaré sindarské říše Menegrothu - kdysi nejkrásnějšího města ve Středozemi. Jen část jeho krásy však přežila a odolala temným nájezdům Třetího věku i Bitvě pod stromy ve Válce o Prsten. Vypráví se, že ve Čtvrtém věku vzal králův syn část lesních elfů z této říše do ithilienských lesů v Gondoru. Tento princ se jmenoval Legolas a stal se pánem elfů v Ithilienu.
Žádné komentáře
 
diky za tvůj čas