Silmarillion

Silmarillion

Valaquenta

2)Valaquenta

Valaquenta neobsahuje žádný příběh, je vyjmenováním a popisem těch Ainur, kteří sestoupili na Ardu.

Nejprve je věnována pozornost sedmi Valar. Jsou to: Manwě, pán Ardy, miluje vzduch (a rovněž všechny zvuky), proto je též zván Pán větru, patří mu všichni ptáci; Ulmo, pán vod, v nichž přebývá, vody k němu donesou vše, co se na světě udá; Aule, Tvůrce hor, mistr všech řemesel, vynálezce kovů a drahokamů; Namo, Hlasatel soudu, často podle svého sídla zvaný Mandos, pán duchů a sudby, v jeho sídle v Síních čekání přebývají duše zabitých elfů; Oromě, lovec a krotitel zvěře, vyjíždí na lov po celé Středozemi; Tulkas,má přezdívku Zápasník, je silný a rychlý; Irmo, pán snů, zvaný podle svého sídla též Lórien; mezi Valar byl původně i Melkor, nejmocnější z Ainur, obrátil se však ke zlu a nebyl dále počítán mezi Valar.
Valar mají manželky, duchy ženského rodu, kterých je rovněž sedm, nazývají se Valier. Jsou to: Varda, královna Valar, paní hvězd, duch světla, nejmilejší Valar elfů; Yvana, manželka Aulëho, živitelka světa, dárkyně plodů, tvůrkyně stromů a ochránkyně rostoucích věcí; Nienna, její doménou jsou hoře, slitování, přináší moudrost a trpělivost ke snášení života;Vána, manželka Oromeho, paní věčného mládí, miluje ptačí zpěv a květy;Nessa, manželka Tulkase, miluje lesní tvory a tanec, stále tančí v sídle Valar;Estě, manželka Irma, léčitelka ran a únavy, dává odpočinek a úlevu od břemen světa;Vairě, manželka Námova, zvaná Tkadlena, na svém stavu tká události dříve než nastanou v čase a utkanými sítěmi rozšiřuje síně Mandosu.

Duchové nižší moci, přišlí do Vardy, nesou jméno Maiar. Většinou sloužili Valar, s ostatními obyvateli světa měli málo společného a jen málo jich je známo. Patří mezi ně napříkladEonvě, hlasatel Manweho, učitel lidí, Arien, která řídí let Slunce, Tilion, řídící běh Měsíce, Uinen, paní klidných vod.Melian přišla do Středozemě a provdala se za elfa Thingola, mezi Maiar patřilo i pět ,čarodějů kteří přišli do Středozemě, a snad i veselý duch lesa Iarwain Ben-adar, hobitům známý jako Tom Bombadil. Někteří Maiar byli zkaženi Melkorem, například balrogové, velká pavoučice Ungoliath a její menší potomek Odula a rovněž Sauron, původně služebník Aulëho.

Žádné komentáře
 
diky za tvůj čas